Drvored mira Paramhanse Swamija Maheshwaranande prati nekoliko kilometara prometnice u samom parku. Tom se cestom posjetitelji kreću tijekom obilaska pa tako predstavlja gotovo nezaobilazan dio za svakoga tko se nađe u Kopačkom ritu, ostavljajući u svijesti lijepu poruku koju nosi ime drvoreda, poruku mira. Na početku drvoreda, parku prirode je prilagođena spomen ploča na kojoj je istaknuto ime drvoreda, ime donatora te je opisano koje su voćke posađene te koja je uloga drvoreda u parku.
Kopački rit je jedno od idealnih mjesta u kojem se s lakoćom mogu objediniti akcije „Sadimo drveće“ i „Spasimo ptice“, upravo sadeći divlje voćke koje su nužne za zadržavanje ptica u jednom od najvećih ptičjih rezervata u Europi. Kopački rit je inače jedinstven po tome što je to park prirode – močvara, jedno od rijetkih preostalih sačuvanih močvarnih područja na području Europe. Time čini nezamjenjiv dom za više od 296 vrsta ptica od kojih je znatan broj ugroženih europskih i svjetskih vrsta, kao što je orao štekavac koji je ujedno i zaštitni simbol parka.
177 kvadratnih kilometara parka, ograničenih dvjema moćnim europskim rijekama Dunavom i Dravom, čije razlivene vode i čine vodeno područje parka, svojim jezerima i barama, vodotokovima i šumama te nadasve raznolikim biljnim i životinjskim svijetom, nezaboravan su prizor za svakoga posjetitelja. O tome koliko je močvara zanimljiva govore mnogobrojni turisti koji svakodnevno obilaze park diveći se ljepotama prirode koja je ovdje zaista izvorna i čudesna. U ljepotama parka mogli su uživati i svi prisutni na svečanoj sadnji drvoreda, u šetnji, ali i u vožnji brodom po najvećem jezeru uz stručno vodstvo djelatnika parka.
O ljepotama toga mjesta još bi se mnogo dalo reći i napisati, no doživjeti ga se može jedino dolaskom i obilaskom. Međunarodni značaj Kopačkog rita potvrđen je i 1993. kada je park uvršten u Popis međunarodno važnih močvara (List of Wetlands of International Importance) sukladno konvenciji o važnosti močvara i ptica močvarica prihvaćenoj 1971. u Ramsaru. Kopački rit uvršten je i u listu ornitološki značajnih područja - IBA (Important Bird Area), a nominiran je i za uvrštenje u UNESCO-ovu listu Svjetske prirodne baštine.