U petak 12. siječnja na samom vrhu zagrebačkog hotela Westin s kojeg navečer sa svih strana puca poseban pogled na svjetlima obasjan Zagreb predstavljen je još jedan festival Sanatan Dharme.
Sve svjetske kulture su se oduvijek prenosile pjesmama i pričama jer u tom obliku su izvornost i poruke najsigurnije sačuvane od promjena i zaborava. Stare narodne pjesme nam puno mogu reći o tradiciji i kulturi nekog naroda. U tom smislu je i predavanje započelo sa dva bhađana (duhovne pjesme), najboljim uvodom koji govori upravo o glavnoj temi ovog praznika, Suncu.
Makar Sankranti je praznik koji označava završetak zimskog perioda i ponovno kretanje Sunca prema sjeveru, kretanje svijeta prema svjetlijem dijelu godine. Taj nas praznik podsjeća da bi i na osobnom planu trebali krenuti od tame ka svjetlu i mudrosti.
Swami Vivek Puri je pred više od 160 okupljenih te večeri dao predavanje u kojem je razjasnio zašto se slave razni praznici, njihovu važnost za društvo te povezanost praznika iz raznih tradicija kroz za čovjeka važne trenutke kao što su žetva, godišnja doba te zajedništvo zajednice u stremljenju ka pozitivnom i duhovnom. Istaknuo je da je najvažnija poruka praznika Makar Sankranti ponovno buđenje svjetla u prirodi i nama te međusobno opraštanje i ponovni početak.
„Na Makar Sankranti nebo nad Indijom i Nepalom je prepuno zmajeva. To je krasan običaj kada porodice i susjedi, od najmlađih do najstarijih puštaju šarene zmajeve. Osim druženja i sreće koje prate ovaj veseli običaj, ovdje možemo naći i dublja značenja. Zmajevi koje nosi vjetar označavaju stremljenje prema gore, prema napretku i vjeruje se da koliko zmaj visoko odleti, toliko će nečija godina biti sretna i uspješna. Osim toga zmaj je naš um kojim se poigravaju vjetrovi raznih misli, želja i utisaka, a uzica kojom je vezan predstavlja da smo mi ti koji trebamo upravljati umom. Uzica uvijek treba biti umjereno zategnuta, jer ako je previše olabavimo zmaj pada, a ako je previše zategnemo vjetar će poderati zmaja ili ga otrgnuti i odnijeti.“