Udruga "Joga u svakodnevnom životu" već više od tri desetljeća radi na promicanju zdravlja, zdravog i ekološkog stila života i osvještavanju potrebe za humanitarnošću, mirotvorstvom, nenasiljem i življenju kroz mudrost i filozofiju joge. Ova je tribina predstavila istraživanja koja su se provodila i koja se provode unutar sustava Joga u svakodnevnom životu internacionalno i u Hrvatskoj na temu odnosa zdravlja i joge.
Interes za tribinu je bio izvan svih očekivanja, riječka je vijećnica bila ispunjena do zadnjeg mjesta. Posebno je interesantno da su se tribini odazvali u izvanrednom broju upravo oni koji se i najviše bave zdravljem, pa je tako tribini prisustvovalo i preko 20 liječnika KBC-a Rijeka.
Skup je otvorila pročelnica Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb grada Rijeke, gđa Karla Mušković podržavši ideju takvih skupova i jogu kao disciplinu kojom se značajno može unaprijediti kvaliteta života. Istaknula je kako sada već višegodišnja suradnja udruge Joga u svakodnevnom životu Rijeka sa gradom kroz program „Rijeka- zdrav grad“ dokazuje tu njenu tvrdnju. Okupljenima se obratio i ravnatelj riječkog KBC-a prof. dr. sc. Davor Štimac koji se između ostalog zahvalio riječkoj udruzi na organiziranom vježbanju koje provodi za zaposlenike KBC-a koji zasigurno na taj način mogli i kvalitetnije obavljati svoj posao u bolnici.
Prigodnim riječima su tribinu pozdravili i Mahamandaleshwar Swami Vivek Puri predsjednik Joge u svakodnevnom životu Hrvatske i dr Manfred Stepponat, predsjednik međunarodnog udruženja Joge u svakodnevnom životu. Swami Vivek Puri je istaknuo kako joga ne isključuje zapadnu medicinu niti obrnuto, već kako sinergija joge i medicine može dovesti do značajnog poboljšanja kvalitete života svakog čovjeka. Dr Stepponat je zaključio kako danas sve više znanstvenih istraživanja dokazuje da vježbanje joge i meditacija imaju značajnu ulogu u postizanju i očuvanju zdravlja te da će budućnost sigurno ići još više u smjeru da se ta disciplina uvede u mnoge ustanove.
Drugi dio tribine je bio posvećen stručnim izlaganjima. Imali smo priliku čuti gđu. Maju Stošić, dr. med. koja je prisutnima približila sva istraživanja koje provodi Joga u svakodnevnom životu u svijetu, g. Alen Minić, mr. sc. i gđa Ksenija Radeljak, dr. sc. su svojim radovima obrazložili značaj joge u psihosocijalnoj pomoći i naveli istraživanja koja su se provela u Hrvatskoj zadnjih godina, a gđa Daniela Cvitković doc. dr. sc. se u svojem radu osvrnula na učinak joge kod djece i odraslih oboljelih od ADHD-a.
Knjižica KAD SRCE KAŽE JOGA link
Subota je bila rezervirana za radionice „Jogom zadržati vitalnost“ i „Joga nidra – jogom protiv stresa“. Radionice su ispunile Dvoranu kulture Joga u svakodnevnom životu u Rijeci, preko 200 sudionika iz Rijeke, ali i iz Labina, Zagreba i Slovenije je prošlo praktični dio ovog događanja.