21. 3. 2025. – U organizaciji udruge Joga u svakodnevnom životu Zagreb, u dvorani Centra za kulturu i informacije Maksimir održano je predavanje na temu pojmova straha, smrtnosti i besmrtnosti kroz učenje joge i svetih spisa.
U današnjem svijetu ispunjenom problemima i prijetnjama, strah i kako ga savladati je uvijek interesantna tema. Swami Anandi je ispričala priču o strahu, jogi i Katha Upanišadi kroz jednostavne usporedbe iz današnjeg vremena sa konkretnim jogijskim metodama koje nam mogu pomoći u svakodnevnom životu. Istaknula je da su sveti spisi bezvremenski i uvijek primjenjivi, dajući nam upute kako shvatiti svijet oko sebe, upoznati sebe, sretno živjeti i dostići najvišu slobodu samorealizacije. Uvod u predavanje su bili bhađani koji su najbolji i najjednostavniji način kako postići jasno i mirno stanje uma jer podsjećajući se na našu, istinsku prirodu, postajemo slobodni.
„Samo kada Manas (um) s mislima i pet osjetila miruju i kada se Buddhi (intelekt, moć razuma) ne pokoleba, to se naziva najvišim putem. To je ono što se zove joga, mir osjetila, koncentracija uma. To nije nepromišljena bezobzirna tromost, joga je stvaranje i rastakanje.“ - Katha Upanišada
"Onaj tko trči za osjetilima, gubi se među njima baš kao što voda teče nasumično nakon kiše po planinama. Onaj tko je spoznao svoju atmu i djeluju u skladu s njenom Dharmom ostaje čist poput čiste vode koja ostaje čista kad se ulije u čistu vodu." - Katha Upanišada
Put samospoznaje je opisan u Katha Upanišadi, a na tom putu, na oštrici britve, može vas jedino provesti do kraja samo onaj koji ga je i sam prošao, istinski Učitelj, Brahmaništha Srotrija, zaključila je predavanje Swami Anandi.